طراحی اتاق فرار اتاق فرار دژاوو طالع نحس اتاق فرار | allescape

طراحی اتاق فرار اتاق فرار دژاوو طالع نحس اتاق فرار | allescape

وقتی بعد از بازی راه حل معما را برای بازیکن توضیح دادیم، او باید متوجه شود که این بهترین راه حل بود و راه حل دیگری نبود. علاوه براین، در این مرحله فرد باید قدرت تخیل و خلاقیت بسیار بالایی داشته باشد تا بتواند سناریویی کاملا منحصر به فرد طراحی نماید. چون بازیکنان و علاقه مندان به این بازی بیشتر به دنبال کسب تجربه های جدید هستند و سناریوهای تکراری برایشان جذابیت نخواهد داشت.

همه چیز در مورد راه اندازی اتاق فرار (از طراحی و ساخت تا درآمد)

نه‌تنها در مسیر نوشتن سناریو، بلکه همه‌جای مسیر ساخت اتاق فرار به یاد داشته باشید که اسکیپ روم یه بازی همه‌ جانبه ا‌ست و شما قراره از همۀ تجربه‌های حسی بازیکن استفاده کنید تا توی جهان بازی غوطه‌ور بشه. پس همین ابتدا وظیفۀ شما به عنوان نویسندۀ سناریو اینه که طراحی داستان رو به‌گونه‌ای انجام بدید که نیاز به راوی نداشته باشه و بازیکن بتونه ماجرا رو رو با دیدن، شنیدن، لمس کردن و یا حتی چشیدن و بو کردن زندگی کنه. پس برای شروع ساخت اتاق فرار، لازمه به یک ژانر مشخص متعهد بشید تا تکلیف خودتون رو بدونید و توی مراحل بعدی سردرگم نباشید. ترسناک، اکشن، درام، دلهره‌آور، تاریخی، جنگی، فانتزی، هیجانی و جنایی ژانرهای اصلی اتاق فرار هستن و همون‌طور که مطمئناً می‌دونید، اسکیپ روم ترسناک توی ایران بیشترین طرفدار رو داره. ساخت اتاق فرار فکریست که حداقل یک بار به سر تمام بازیکنان اتاق فرار زده است.

اسکیپ روم اختراع ژاپنی‌ها به شمار می‌رود و برای نخستین‌بار در سال ٢٠٠٧ میلادی، اولین اتاق فرار در شهر کیوتو ژاپن آغاز به فعالیت نمود. استقبال بی‌نظیر مخاطبان از این بازی به گونه‌ای بود که در مدت زمان کوتاهی، ساخت اتاق فرار در دیگر نقاط دنیا مانند سنگاپور و برخی کشورهای اروپایی و آمریکایی رونق گرفت و طرفداران بسیاری در سرتاسر دنیا پیدا کرد. در حال حاضر تخمین زده می‌شود که در دنیا بیش از ۸۰۰۰ اتاق فرار با سناریوهای گوناگون وجود داشته باشد. امروزه در اغلب کشورهای جهان این تفریح مهیج در کافه‌ها، کلاب‌ها و شهربازی‌ها ارائه می‌شود و این مقبولیت و گستردگی، اسکیپ روم را به یکی از پرطرفدارترین بازی‌های واقعی در دنیا بدل نموده است. در ایران هم اولین اتاق فرار ایران از سال ۱۳۹۵ تأسیس و شروع به کار کرد.

برای اینکه خیالتون از حفظ جریان بازی راحت باشه، ترسیم نمودار جریان بازی پیشنهاد خوبیه. این نمودار تصویر بزرگی از چگونگی پیشرفت بازیکن‌ها در اختیار شما قرار میده. با استفاده از این نمودار می‌تونید در مورد اینکه چه زمانی بازیکن‌ها سرنخ‌های خاصی رو پیدا کنن تصمیم بگیرید. حتی می‌تونید یه معما رو تیکه‌تیکه کنید و جاهای مختلفی از سناریو قرار بدید. می‌تونیم به اتاق‌ها اجازه بدیم که ایدۀ بازی رو تعیین کنن یا اینکه روی ایده پافشاری کنیم و سعی کنیم واحد رو به دلخواه خودمون تغییر بدیم.

قانون 1: همیشه طرف بازیکن رو بگیرید!

ساخت سازه‌های مختلف برای اجرای یک معما، لذت و هیجان بیشتری به کاربران بازی می‌دهد. در این بخش به هزینه ساخت اتاق فرار که به عنوان هزینه های متغیر شناخته می­شوند، خواهیم پرداخت. همکاری اعضای گروه، یکی از مهم ترین موارد برای حل سریع معماها در نظر گرفته می شود. بنابراین علاوه بر تقویت روحیه ی همکاریتان در گروه، تا حد امکان به اعضای تیم خود روحیه بدهید تا به پاسخ سوال ها دسترسی پیدا کنید. معماهای مطرح شده برای بازی و نوع سرنخ ها و محل پنهان سازی آنها از دیگر بخش های مرتبط با سناریوسازی است که طراحی حرفه ای آن می تواند به شدت هیجان بازی را بیشتر کند.

  • علاوه براین، میزان درآمد از این راه تا حد زیادی به موقعیت مکانی و شهری که اتاق فرار در آن ساخته شده طراحی معما در اتاق فرار است بستگی دارد.
  • این بازی محیطی حدودا دو تا سه ساعت است و به نسبت بازی‌های اتاق فرار نیاز به تحرک و جست‌و‌جوی بیشتر دارد.
  • دسته دوم هم عناصرین که تو جریان بازی نقش دارن و یه جورایی جزء معماها محسوب میشن.
  • در انتخاب لوکیشن حواستون به طراحی فضای داخلی باشه و همه ملزومات و جزئدات مربوط به سناریو رو در نظر بگیرین و در نهایت سرویس بهداشتی و اتاق کنترل رو هم از قلم نندازین.
  • بنابراین بد نیست از آن تلویزیونِ قدیمی و کهنه‌ی کنار اتاق استفاده کنید.
  • به همین خاطر این افراد باید بتوانند با در نظر گرفتن سناریو و شرایط محیط اتاق فرار در نهایت معماهایی چالش برانگیز و در حین حال نه چندان سخت را طراحی کنند و نقشه پنهان سازی سرنخ ها را ارائه دهند.