انواع الکترود جوشکاری؛ جدول، مشخصات و کاربرد انواع سیم جوش | foulka

این ایراد می تواند در اولین و یا آخرین پاس جوش به وجود بیاید. برای انجام دادن فرآیند جوشکاری از فلز جوش استفاده می شود و در زمانی که فلز جوش بیش از اندازه باید معایب و ایراداتی در جوش به وجود می آید که به آن گرده جوش و یا اصطلاحا گرده اضافه جوش گفته می شود. مهم‌ترین کاربرد این محصول نیز استفاده از آن به عنوان نصب و ایزولاسیون است. علاوه بر خارج کردن سرباره می توان دانه هایی با ترکیب یکنواخت ایجاد کرد. می توان به الکترودهای با جنس مفتول آلومینیومی، ضدزنگ، نیکلی و کم‌کربن اشاره کرد.

نامگذاری الکترود جوشکاری با استاندارد A.W.S

انواع الکترود جوشکاری؛ جدول، مشخصات و کاربرد انواع سیم جوش | foulka

جنس پوششی که این الکترودها را احاطه می کند اغلب از جنس آهک، سلولز، اکسید سدیم، خاک رس و یا آزبست است. لازم به ذکر است که تمامی الکترود های جوش پلاستیک پرولکترو جز پلاستیک های ترموپلاست است. لازم به ذکر است که تمامی الکترود های جوش پلاستیک پرولکترو جزء پلاستیک های ترموپلاست است. تمام خواسته های کد و مشخصات فنی بایستی دقیقا در تعیین الکترود مورد توجه قرار گیرد. بدیهی است هرچه ضخامت قطعه بیشتر باشد از الکترود بزرگ تری می توان استفاده نمود.

جریان کوتاه بین دو قطب به ایجاد جریان بعدی هم کمک می‌کند سپس قوس می‌سوزد و گرمای مورد نیاز همجوشی ایجاد می‌شود. برای جلوگیری از ترک خوردگی یا سایر ناپیوستگی های جوشکاری، حداقل مقاومت کششی الکترود را با فلز پایه تطبیق دهید. الکترود ها بر اساس استاندارد سازمان AWS دسته بندی شده اند. دو رقم بعد از اولین حرف، به معنای حداقل مقاومت کششی الکترود است. به عنوان مثال در الکترود E6011 عدد 60 به معنای مقاومت کششی psi است. این سری از الکترود چدن که برای جوشکاری چدن خاکستری ایده آل است دارای 98% نیکل در مغزی می باشد که با 1% آهن، 0.5% کربن و سیلیسیوم و منگنز هر یک به میزان 0.25% ترکیب شده.

جوشکاری چدن به روش اکسی استیلن Oxy acetylene

بعضی از اتصالات خصوصیات الکترودهای پرکن سریع و شکل گیر سریع را یکجا لازم دارند. بهترین الکترودهای شکل گیر سریع یا الکترودهای با انجماد سریع، الکترودهای EXX10 ، EXX11 هستند. الکترود پودر آهنی و مناسب برای همه حالت ها که خصوصیات پرکنی سریع و انجماد سریع را با هم دارد. الکترود EXX14 به اندازه EXX24 پرکنی سریع دارد و نه به اندازه EXX10 انجماد سریع دارد بلکه ترکیبی بین این دو می باشد و از این رو به الکترود EXX14 الکترود مرکب گفته می شود.

  • از معایب الکترودهای سلولزی نیز می توان به تولید دود زیاد و همچنین پاشش جرقه های جوش به مقدار زیاد به اطراف اشاره کرد.
  • الکترود پرکن سریع سرعت جوشکاری بالایی دارد و نقطه متقابل الکترود شکل گیر سریع (الکترود با انجماد سریع) می باشد.
  • ۴ نوع الکترود از نظر ساخت وجود دارد که در ادامه به معرفی هر کدام این مدل ها می پردازیم.
  • این گرید از الکترود استیل دارای درصد آلیاژی بالایی از داپلکس آستنیت با 40% فریت را دارد.
  • مطالعه چک لیست انتخاب الکترود، کار انتخاب را آسان می سازد.
  • در حال حاضر میتوان گفت کوچکترین سایز الکترود جوشکاری، قطر 2.5 است که با آمپر 60 الی 90 کار می‌کند.

به همین ترتیب تاثیر گازهای خورنده محیطی نیز چه در انتخاب گرید استنلس استیل و چه در جوشکاری استیل با الکترود استیل اهمیت دارد. بعنوان مثال الکترود استیل گرید 316 و 316L در محیط هایی با درصد بالایی از گازهای کلرید که گازی خورنده نیز هستند مقاومت مناسبی نسبت به دیگر گرید های الکترود استیل از خود نشان می دهد. مانند هر ابزار صنعتی , شرکت فولکا انواع الکترود جوشکاری نیز بسته به نوع مصرف دارای کد و نام گذاری می باشد . پروفیل‌ها در دسته محصولات فولادی قرار دارند و به دو دسته باز و بسته تقسیم می‌شوند.